Tokat’ın Turhal ilçesinde bir lokantanın tuvalet kapısı Atatürk motifiyle süslenmiş.

Turhal Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tuvalet kapısına asıldığını belirttiği fotoğrafları basına dağıttı.

Dernek, ilçe merkezi Cumhuriyet Caddesi’nde B.D.’ye ait lokantanın tuvalet girişine, Atatürk posteri asıldığını iddia etti. Üzerinde Atatürk posteri ve altında “Hoş geldiniz” yazısının bulunduğu kapıyı görüntülediklerini söyleyerek söz konusu fotoğrafı basın kuruluşlarına dağıttı.

ADD’nin planlı 10 Kasım eylemi

ADD Şube Başkanı Feramuz Toyran, tuvalet kapısına asıldığını iddia ettiği fotoğrafı geçen hafta çorba içmek için giden arkadaşlarının fark ettiğini söyledi. Arkadaşlarının dükkan sahibine uyarılarda bulunduğunu ve tepki gösterdiklerini söyleyen Toyran, Cumhuriyetimizi kuran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün posterinin buraya asılmasını bizler kabul etmiyoruz. Başka yer mi bulamadılar. Konu ile ilgili vatandaşlarımızdan bize çok sayıda şikayet telefonu geldi” dedi. Toyran, derneğin avukatları aracılığıyla lokanta hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Fakat bu haberin 10 Kasım günü, yani Atatürkçülerin değil de İsmet İnönü icadı Kemalistlerin birbirleriyle yarıştıkları gün medyaya yansıması düşündürücü.

Neden olmasın?

Atatürk imzalı saatler, tişörtler, kazaklar, pantolonlar satılırken. Hediyelik eşyacılarda çeşitli Atatürk nesneleri satılırken bir lokanta kapısını Atatürk motifiyle süslenmesi neden göze battı ki? Bugün cinsel suçtan hüküm giymiş tecavüzcülerde, katillerde dahi Atatürk dövmesi varken, Türk toplumunun kültür ve değerlerini yok sayan ve inatla “ben Türküm” diyenler bile Atatürk kolyeleri, dövmeleri, yüzükleri taşırken bu olayı abartılmış buluyorum. Sonuçta topluma açık bir şekilde hizmet veren bir lokantacı kapısını süslemiş. Atatürk’ü uygunsuz bir şekilde kullanmamış diğerleri gibi.

Atatürk’ü kullanmak herkesin hakkı. Sadece ADD’cilerin değil. Yok, Atatürk tuvalet kapısında olmaz, garaj girişinde olmaz, kalça dövmesinde olmaz, kadınların göğüs dövmesinde olmaz vs. diyorsanız o halde Atatürk tuvalet rezervuarında olmaz, deyin, yoksa kapısında da pek ala olabilir.

Pin It