Bir yılın daha sonuna geldik, her yılın sonuna gelindiğinde olduğu gibi, geçen yıla dair izlenimler, olup bitenler hakkında bol bol konuşulur. Geçip gitmekte olan yıla dair nostaljik hatırlatmalar içeren haberler, programlar yapılır. Bunun yanında bir de gelecek seneye dair hazırlık vardır. Yeni takvimler basılır, işyerlerinde yeni seneye giriş münasebetiyle hazırlanan eşantiyonlar, ajandalar dağıtılır, dükkanlar, alışveriş merkezleri enteresanlıklarla dolar. Lakin ahdim olsun, bu konuya yılbaşı iyice yaklaşınca derinlemesine dalacağım. Bu yazımın konusu milletin temsilcilerinin gelecek yıl ile alakalı aldıkları kararlar, hesap kitap işleri!

Vekilin hediye alması doğal!

Meclis son zamanlarını önemli kararlar almakla, bütçeye ilişkin mühim düzenlemeler yapmakla meşguldü. Düzenlenen TBMM Etik Komisyonu toplantısında alınan karara göre milletvekilleri, yabancı devletlerden, milletler arası kuruluşlardan ve herhangi bir özel veya tüzel kişi veya kuruluştan değeri bir aylık milletvekili ödenek ve yolluk tutarı toplamının onda birini (1200 TL) aşan hediyeleri kabul edemeyeceklermiş. Zira karar alınmadan önce bu miktar 12000 TL  gibi uçuk bir rakam olup, kamuoyunun “hoop noluyo orda?” tepkileriyle etik (!) seviyeye çekilmiş. Bu habere neden çok şaşırdım? Çünkü,  22. dönem parlamentosunda görev yapmış, bu noktada ciddi hassasiyet göstermiş, kendi etik kurulunu oluşturup bu kararı çoktan uygulamış bir vekilin kızı olarak ben, eski uygulamadan o kadar bîhabermişim ki, safiyane bir bakış açısıyla (elbette her şeyin ziyadesiyle farkındayım) şaşırmışım. Vekilin asıl görevi sanki vatandaşın işini görmek değilmiş gibi bir de gördüğü bu iş karşılığı hediye almasının çok doğal olmasını anlıyor değilim.

Vekilin ek iş yapması doğal değil!

Yapılan etik düzenlemeyle milletvekillerinin maaşlarının 10 katına kadar olan ek gelirlerini beyan zorunluluğunun da yeni getirilmesine aynı sebeplerden şaşırdım (!). Şimdiye kadar beyan edilmemesi  çok acayip değil mi? Ancak aynı zamanda gerçekten işinin hakkını veren vekil için bu mesleğin ne masraflı olduğunu da biliyorum ben. Bu noktadan hareketle, aynı etik kurulunda alınan, milletvekilinin ek iş yapması konusuna getirilen yasaklamayı da çok anlamsız buluyorum. Hediye alabil ama anlının teri olan işler yapıp köşe yazarlığı, gazetecilik yaparak ek gelir elde edeme! Elbette gözönünde, milleti temsil hakkı kendilerine emanet edilmiş vekillerin şeffaf bir bütçeyle ek gelir kazanıp, beyanda bulunmaları etik bir davranış olacaktır. Yeni düzenlemeleri hayırlı uğurlu olsun dilerim, zenginin malı züğürdün çenesini yorar demiş atalarımız. Güle güle harcasınlar, kapılarında sıraya girmiş vatandaşın varlığını unutmadan ama!

Bütçeden çok her şeyi konuştular

Ahh keşke vekillerimiz kendi özel bütçelerine ilişkin  kararları vermedeki çevikliklerini, memleketin tamamını ilgilendiren 2013 bütçe görüşmelerinde de gösterebilseler. Tartışmaların  başladığı bugün itibariyle gelinen noktada bütçe görüşmeleri, CHP milletvekili Kamer Genç’in Meclis Tv yayınlarıyla ilgili sıkıntılarının aklına gelmesi, MHP’li Oktay Vural’ın annesi için taziye dileklerinin anons edilmesi, BDP’li Sırrı Sakık’ın kendisine evladını kaybettiğinde başsağlığı dilenmemesinden duyduğu haklı teessüfü ifade etme ihtiyacı ve taşkınlıkları, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la, CHP milletvekili Aylin Nazlı Aka’nın kara mizah örneği “kürtaj, kadın cinsel organı, utanma, yüzü kızarma” başlıklı tartışmalarıyla rayından çıktı.

Eğlence şart!

Biz eğitime ayrılan bütçe ile ilgili, sağlık yatırımları, sosyal hizmetler ve kamu harcamaları  alanında yapılan hesaplamaları, memur, işçi, emekli maaşlarının son durumunu duymak isterken görüşmeler atraksiyonlu atışmalarla şenlendi. Allahtan konuya anca sıra geleceğini bildiklerinden yaklaşık 10 gün bu meseleyi tartışmaya fırsat arayacak parlamento. Milletvekilliğinin ciddi ve yoğun işleri arasında elbette o kürsüde birtakım eğlenceli olaylara da ihtiyaç duyuluyordur tabii. Allah iyiliğinizi versin diyorum hepinize, çok güldürüyorsunuz bizi, bilesiniz. Hayırlı bütçe tartışamamaları size.

Pin It